ترانسفورماتورهای خشک رزینی

ترانسفورماتور خشک رزینی(cast resin dry type)

این نوع ترانسفورماتور فاقد روغن بوده و سیم پیچ ها رزین اندود شده و با ریخته گری و تزریق رزین محبوس می شوند. مهمترین مزیت این ترانس ها تحمل حرارتی بالا و حذف خطر آتش سوزی روغن می باشد.

با توجه به حذف مخزن در این نوع ترانسفورماتورها امکان نصب آن در داخل یک محفظه (Enclosure) جهت ایمنی و جود دارد.

1-ترانسفورماتورهای قدرت که وظیفه انتقال انرژی الکتریکی با تغییر ولتاژرا بعهده دارند ، عمدتا به صورت نصب فضای آزاد (outdoor) و نصب زمینی یا داخل اتاق ترانسفورماتور در فضای بسته (Indoor) طراحی می شوند.

2-ترانسفورماتورهای زمین، که در واقع یک ترانسفورماتور جهت ایجاد مرکز ستاره (نقطه نول)در پست های انتقال بوده و سیم پیچ ثانویه ای جهت انتقال انرژی ندارند.

3-ترانسفورماتورهای زمین و کمکی که اصطلاحا بنام کمپکت (combined=Auxiliary and Grounding) نامیده شده و در واقع ترکیب یک ترانسفورماتور زمین با یک ترانسفورماتور توزیع در یک دستگاه می باشد و جهت ایجاد نقطه مرکزی اتصال ستاره و تغذیه در پستهای انتقال استفاده می شود.

4-ترانسفورماتورهای ویژه توزیع که اکثرا جهت تغذیه برق واحدهای صنعتی استفاده شده و از لحاظ مشخصات فنی خاص مورد نیاز ، نظیر توان ، ولتاژ ، تعداد فاز ، اتصالات ، نوع بارگیری ، شرایط محیطی و غیره به انواع مختلفی تقسیم می شوند که می توان به برخی از آنها مانند ترانسفورماتورهای تکفاز، سه سیم پیچه ، یکسو ساز ، کوره ، ئارای کلید تنظیم ولتاژ تحت بار (OLTC) ، دارای سیستم خنک کننده اجباری ، خروج بوشینگ ها از روی دیواره ها ، دارای جعبه کابل و Busduct و با تجهیزات حفاظتی خاص طراحی و تولید می گردند.

 

Leave a comment