10 نکته مهم در خرید ترانسفورماتور

امروزه ترانسفورماتورها نه فقط در صنعت بلکه در زندگی روزمره ما نیز کاربردهای زیادی دارند. زمانی که شما قصد خرید یک ترانس را برای ساختمان مسکونی خود دارید یا برای کارگاه، کارخانجات و … قصد نصب ترانسهای صنعتی را دارید، باید انتخاب خود را براساس فاکتورهای متعددی انجام دهید. تیم مشاورین ما آماده هستند تا به شما کمک کنند تا اطلاعات کاملی در مورد ترانسفورماتورها و پشتیبانی طراحی، ساخت و نصب را به شما ارائه کنند. تعدادی از اصول اساسی در مورد ترانسفورماتورهای الکتریکی وجود دارد که قبل از خرید باید بدانید.

10 نکته مهم در خرید ترانسفورماتور

برای خرید ترانسفورماتور 10 نکته مهم را باید مورد توجه قرار دهید، که در ادامه توضیح میدهیم:

چند فاز لازم است؟

قبل از انتخاب ترانسفورماتور، باید تعیین کنید که آیا به ترانسفورماتور تک فاز یا سه فاز نیاز دارید. این مورد با تجهیزاتی که استفاده می کنید مشخص می شود.

به عنوان مثال، اکثر خانوارها در بریتانیا از تک فاز استفاده می کنند، زیرا این برای اکثر دستگاه های کوچک کافی است، در حالی که ترانسفورماتورهای سه فاز در مشاغل بزرگ و همچنین صنایع خاص رایج تر هستند.

چه ولتاژی؟

هنگام انتخاب ترانسفورماتور باید ولتاژ ورودی (اولیه) و ولتاژ خروجی (ثانویه) را بدانید. این مسئله با منبع تغذیه و ولتاژ تجهیزاتی که استفاده می کنید تعیین میگردد.

به عنوان مثال، ولتاژ ورودی (اولیه) و خروجی (ثانویه) بسته به منبع تغذیه ورودی و خروجی مورد نیاز متفاوت است. اکثر کشتی های نظامی به ولتاژ ورودی 440 ولت و ولتاژ خروجی 118 ولت نیاز دارند.

چه فرکانسی؟

فرکانس ترانسفورماتور معمولاً توسط منبع تغذیه تعیین می شود. گاهی اوقات فرکانس ورودی با فرکانس خروجی مورد نیاز متفاوت است. تعیین این نکته معمولاً با استفاده از مبدل فرکانس در خروجی ترانسفورماتور انجام می شود.

به عنوان مثال، اکثر تامین کنندگان در بریتانیا با فرکانس 50 هرتز کار می کنند، اما اگر یک قطعه از تجهیزات از ایالات متحده وارد شود، فرکانس 60 هرتز خواهد بود. این جایی است که شما به یک مبدل فرکانس و همچنین یک ترانسفورماتور نیاز دارید.

چه رتبه بندی kVA مورد نیاز است؟

یکی از عوامل مهم خرید ترانسفورماتور، تعیین اندازه بار و ماهیت بار است. اندازه ترانسفورماتور kVA از اطلاعات ولتاژ و آمپر (جریان) سیم پیچ اولیه یا ثانویه محاسبه می شود. هنگامی که حداکثر بار مورد نیاز را تعیین کردید، می توانید ترانسفورماتور را بر اساس آن انتخاب کنید.

هدف از ترانسفورماتور چیست؟

همچنین باید هدف ترانسفورماتور را در نظر بگیرید، مانند; جداسازی، ضریب K یا یک ترانسفورماتور خودکار. این با نحوه استفاده از ترانسفورماتور و آنچه مورد نیاز است تعیین می شود.

ترانسفورماتور در چه محیطی استفاده خواهد شد؟

بسیار مهم است که بدانید ترانسفورماتور قرار است در کجا استفاده شود، در داخل یا خارج از منزل، در یک منطقه خطرناک یا یک مکان دریایی که همگی به مشخصات متفاوتی نیاز دارند. اکثر ترانسفورماتورهایی که در فضای باز استفاده می شوند، برای محافظت از سیم پیچ در برابر عناصر، پر از مایع هستند.

دما همچنین نقش مهمی در طراحی ترانسفورماتور ایفا می کند. درک دمای محیط کار اطمینان تعیین می کند که دمای عملیاتی در فرآیند طراحی در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال، ترانسفورماتورهایی که در یک منطقه خطرناک استفاده می شوند، اغلب نیاز به تایید ATEX به همراه سایر مقررات بسته به الزامات خاص دارند.

فضای مورد نیاز چقدر است؟

مهم است که به اندازه های فیزیکی مورد نیاز توجه داشته باشید. اغلب ترانسفورماتورها با اندازه های استاندارد هسته طراحی می شوند، اما در صورت لزوم می توان ترانسفورماتور ویژه را برای برآورده کردن فضای تنگ طراحی کرد.

به عنوان مثال، در شناورهای دریایی یا زیردریایی ها، بلند کردن ترانسفورماتورهای سنگین در جای خود دشوار است. این زمانی است که می توان ویژگی های طراحی ویژه ای را به ترانسفورماتور اضافه کرد تا از بلند شدن ایمن اطمینان حاصل شود یا حتی وقتی ترانسفورماتور در جای خود قرار دارد دوباره سرهم شود.

چه استانداردها و تاییدیه هایی مورد نیاز است؟

یکی دیگر از زمینه های مهم برای درک این است که چه استانداردها و تاییدیه هایی برای صنعت خاصی که در آن فعالیت می کنید مورد نیاز است.

به عنوان مثال، اغلب برای تجهیزات دریایی مجوزهای ویژه مورد نیاز است. بسته به کاربرد خاص ممکن است شامل Lloyds Register، DNV یا Atkins باشد.

چه نوع پیکربندی سیم پیچ مورد نیاز است؟

ترانسفورماتورها را می توان در پیکربندی های مختلف وصل کرد تا تقریباً هر نیازی را برآورده کند. در مورد سیم پیچ های ترانسفورماتور سه فاز، سه شکل اتصال امکان پذیر است. ستاره، دلتا و ستاره به هم پیوسته.

بسته به نوع استفاده از ترانسفورماتور، ترکیب این سه سیم پیچ ممکن است با اتصال مثلث اولیه و متصل به ستاره ثانویه، یا ستاره-مثلث، ستاره-ستاره یا مثلث-میل باشد.

به عنوان مثال، ترانسفورماتورهای روشنایی استاندارد اغلب مثلث/ستاره متصل هستند. با این حال، هنگامی که یک خنثی در سراسر سیستم مورد نیاز است، شکل متفاوتی از اتصال مورد نیاز است.

سایر نکاتی که باید توجه کنید

  • ضریب قدرت
  • بهره وری
  • امپدانس
  • روش های خنک کننده

Leave a comment