فشارشکن چیست؟

فشارشکن

فشارشکن ­ها در ترانس اعم از کنتاکت ­دار و ساده برای جلوگیری از دفرمگی (تغییر شکل) و انفجار مخزن ترانسفورماتور (ترانس) در مواقعی که فشار داخل مخزن از حد مجاز آن تجاوز کرده باشد طراحی شده ­اند. طراحی آن­ها به گونه­ ای است که بتوانند با ایجاد مسیری برای تخلیه روغن بواسطه عملکرد سوپاپ، اجازه ندهد فشار مخزن ترانس (ترانسفورماتور)  از حد مجاز خود فراتر رود. افزایش سریع فشار ممکن است باعث ایجاد انفجار و آتش­ سوزی ترانس (ترانسفورماتور) گردد.

 

ساختار:

فشارشکن ­ها دارای یک بدنه فلنچی و یک محافظ یا غلاف از جنس آلومینیومی می ­باشند. که سوپاپ اصلی درمیان آن قرار داشته و توسط یک میله مرکزی و فنر به بدنه متصل می ­شود. عمل آب بندی در حالت نرمال توسط دو رینگ از جنس مخصوص صورت می گیرد که تحت فشار سوپاپ قرار دارد. کلیه اجزا فعال توسط محافظ در مقابل شرایط محیطی محافظت می­ شوند.

برای کنترل فشارشکن ترانس (ترانسفورماتور) در بالای محافظ یک نشانگر چشمی قرار دارد که در صورت عمل کردن فشارشکن توسط میله مرکزی به طرف بالا رانده می­ شود و برگشت آن به حالت اول به صورت دستی صورت می­ گیرد.

کلیه اجزا فلزی از فولاد ضد زنگ یا آلیاژی مقاوم در برابر شرایط محیطی ساخته شده است.

 

فشار شکن ترانس

عملکرد:

افزایش فشار مخزن داخل  به هر دلیل ممکن، موجب ایجاد فشار بر سطح سوپاپ فشار شکن می­شود. بدلیل استفاده دو عدد رینگ با طراحی مخصوص، فشار شکن ­ها مسیر جریان روغن  را با یک ثابت زمانی مشخص باز می ­کنند و در صورت باز شدن دریچه، با خروج گازهای تولید شده، فشار روغن داخل مخزن کاهش پیدا نموده و از انفجار مخزن جلوگیری می­گردد. در حین باز شدن دریچه، محور اصلی میکروسوئیچ را تحریک می­ نماید و فرمان Trip صادر می­ شود و پس از افت فشار داخل مخزن مجددا توسط فنر بالای سوپاپ دریچه بسته می­ شود اما هنوز نشانگ چشمی در حالت تحریک باقی مانده و نشان می­دهد که ترانسفورماتور دارای اشکال عمده می­ باشد و زیربار بردن ترانسفورماتور باید پس از بررسی و کنترل شرایط آن انجام گردد.

 

نصب فشار شکن:

سایز شیرهای فشار شکن، بر اساس سایز دریچه تخلیه و همچنین حجم روغن ترانسفورماتور انتخاب و برای حجم ­های بالا از دو شیر یا بیشتر استفاده می­شود.فشار شکن­ها عموما در نقاط بحرانی(بالای سیم­ پیچ­ ها) که فشار موثر در آن­ها بیشتر است نصب می­ گردند.

قابل ذکر است که فشار شکن­ ها در محدوده فشارbar 0.3-0.7  طراحی شده ­اند و در صورت عدم نیاز به سوئیچ Trip می­توان از شیرهای بدون کنتاکت استفاده نمود که به صورت پیچی در بوشن یا محل مخصوص خود نصب می­گردند.

بیشتر بخوانید: ترانسفورماتور کنسرواتوری ایران ترانسفو

Related Posts

Leave a comment