کاربرد ترانس MOF (ترانسفورماتور اندازه گیری مرکب ام او اف) زبان ساده

ترانس MOF که مخفف Metering Out Fit یا به اصطلاح رایج‌تر در زبان فارسی ام او اف یک دستگاه انداره گیری سه فاز همزمان مقادیر ولتاژ و جریان برای نصب در فضای آزاد (بیرونی) و مختص شبکه توزیع می باشد. به عبارتی این ترانسفورماتور اندازه گیری، دستگاهی مرکب از سه ترانس جریان تکفار و یک ترانس ولتاژ دوفاز فشار متوسط در یک مجموعه واحد است. در واقع همانطور که حدس زدید کاربرد ترانس MOF به طور خلاصه اندازه گیری است که از نام کامل آن (ترانسفورماتور اندازه گیری مرکب) نیز پیداست؛ هم اندازه گیری ولتاژ و هم اندازه گیری جریان.

در سیستم برق فشار متوسط، ترانسفورماتور MOF به صورت یک تجهیز رزینی واحد تکفاز و یا دوفاز و ترانس های جریان فشار متوسط ( سی تی- CT ) به صورت یک دستگاه رزینی تکفاز در ابعاد استاندارد تولید و بکار گرفته می شوند. به این ترتیب هر فیدر فشار متوسط یک مشترک سه فاز در شبکه توزیع (هر مسیر برق رسانی یک مجموعه از بارهای مشخص)، حداقل به سه ترانس جریان (برای اندازه گیری جریان عبوری هر فاز) و دو ترانس ولتاژ دوفاز (برای اندازه گیری ولتاژ بین هر دو فاز)  یا سه ترانس ولتاژ تکفاز (برای اندازه گیری ولتاژ هر فاز با زمین) نیازمند است.

در این ترانس، سیم پیچ ترانس‌های جریان و ترانس های ولتاژ بدون عایق رزینی بیرونی در مخزن روغن جانمایی شده و روغن نقش عایقی و خنک کنندگی آنها را دارد ترانس‌های ولتاژ و ترانس‌های جریان یاد شده می‌توانند برای بهره برداری در فضای باز (بیرونی- Outdoor) پست‌های هوایی و یا داخل فضای بسته (داخلی- Indoor) برای پست‌های کیوسکی و تابلوهای برق طراحی و بهره برداری شوند.

کاربر ترانس MOF

شرکت های توزیع به برخی مشترکین با مصارف سنگین، انشعاب فشار متوسط اختصاصی واگذار می کند. در گذشته، مشترک در این شرایط می بایست اقدام به ایجاد پست زمینی و در نتیجه خرید تابلوی برق شامل ترانس های ولتاژ و ترانس های جریان و سایر متعلقات می کرد. اما ایجاد پست زمینی و تامین نیازمندی های آن مشکلات و هزینه های بالایی را به همراه دارد. به این ترتیب چند سالی است که شرکت های توزیع برخی کشورها از جمله کره جنوبی، کشورهای آمریکای جنوبی و ایران اقدام به بکارگیری ترانس اندازه گیری هوایی و جایگزینی پست های هوایی با پست های زمینی نموده اند.

همزمان دستاوردی که کاربرد ترانس MOF برای شبکه های توزیع داشته است، فروش برق از سمت فشار متوسط و یا به اصطلاح، واگذاری انشعاب سمت اولیه می باشد. به این ترتیب هزینه انرژی تلفات از سمت اولیه تا محل مصرف نیز به عهده مشترک می باشد. به زبان ساده قبلا شرکت توزیع کنتور اندازه گیری را در مسیر ورودی برق فشارضعیف به مشترک نصب و انرژی مصرفی را اندازه می گرفت و حالا این امکان را دارد که مقادیر اندازه گیری شده ترانس اندازه گیری ام او اف یعنی جریان عبوری و ولتاژ سمت فشار متوسط را ثبت کند.

همچنین یکی از نیازهای بهره برداران شبکه های توزیع، اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان فشار متوسط نقاط کلیدی در شبکه به صورت موردی و همچنین کنترل مقادیر تبادل انرژی نقاط اتصال شبکه های مختلف به صورت دایمی است. با توجه به یکپارچه بودن سیستم ترانس اندازه گیری مرکب، بکارگیری سریع آن و همچنین حذف سایر الزامات پست های زمینی در محل اتصال شبکه ها به یکدیگر، کمک بسیار شایانی به بهره برداران شبکه توزیع نموده است.

مقاله مرتبط: مزایا ام او اف نیرو ترانس چیست؟

کاربرد ترانس ام او اف

اگر مطلب هنوز کمی گنگ است و دقیقا متوجه نشدید که کاربرد ترانسفورماتور MOF چیست باید بگوییم قبل از معرفی و عرضه ترانس اندازه گیری هوایی، واگذاری انشعاب مشترکین با مصارف سنگین با احداث پست زمینی و تجهیز آن به ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ مجزا، فراهم می‌شد. اما الان ترانسفورماتور ام او اف جای تابلو برق را گرفته و اگر بخواهیم لیستی تهیه کنیم، کاربردهای زیر را در شبکه‌های توزیع دارد:

  • اندازه گیری انرژی مصرفی مشترکین: با توجه به مزایای ام او اف ها از جمله امکان نصب روی سازه‌های هوایی نیاز به احداث پست زمینی نبوده و بسیاری از دغدغه‌ها از جمله زمان طولانی نصب و راه اندازی پست زمینی، هزینه‌های بالای تجهیزات پست زمینی، ضرورت دشواری‌های تامین، هزینه فضای کافی برای احداث پست زمینی، هزینه نگهداری و بهره برداری حذف شده است.
  • اندازه گیری انرژی تبادل شده در شبکه‌های توزیع: یکی از موارد کاربرد ترانسفورماتور اندازه گیری مرکب، اندازه گیری انرژی مبادله و مصرف شده بین شهرها و شرکت‌های توزیع همجوار است. این امر در کنترل انرژی تبادل شده و اجرای طرح‌های کاهش تلفات و همچنین امور تحقیقاتی و مطالعاتی در شرکت های توزیع بسیار موثر است.
  • اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان نقاط کلیدی: مجددا به دلیل سهولت بکارگیری ترانسفورماتور اندازه گیری هوایی نسبت به پست‌های زمینی در هر نقطه خاص از شبکه از آن به منظور برداشت سریع و آسان مقادیر ولتاژ و جریان برای بررسی و مطالعه رفتار شبکه و یا هرگونه نیاز فنی و غیر فنی دیگر بهره برداری می شود.

 

تنها سازنده ترانس اندازه گیری مرکب در کشور شرکت نیرو ترانس شیراز می باشد که این محصول با کیفیت را در بخش تحقیق و توسعه و با دانش فنی متخصصین خبره کشور عزیزمان طراحی نموده است. این محصول تاییدیه توانیر را دارد و مورد تایید کلیه شرکت های توزیع سطح کشور می باشد. برای خرید ترانس MOF و مشاهده لیست قیمت فروش انواع آن می‌توانید به صفحه اصلی محصول آن مراجعه کرده یا مستقیما از طریق لینک ریر با ما تماس بگیرید.

Related Posts

Comments (2)

سلام. ممنون از سایت خوبتون. یه سوال داشتم.
فرق پست اندازه گیری هوایی و ترانس اندازه گیری هوایی و ترانس اندازه گیری ام او اف چیه؟ همشون یکین؟

سلام. هر سه یکی هستن.

Leave a comment